Ocena użytkowników:

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21 – niezbędne informacje

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21

 • Używana w laptopach: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – faktycznie fizyczne umieszczenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21 – naprawa

Naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często powtarzającej się (w większości wypadków niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już dużo działających i trwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego gdzie dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie sposób wyprzeć się, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna lub kwota jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą takiego rozwiązania jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Aczkolwiek powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama awaria może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna A1369752A MBX 165 MS91 REV 1.0 SONY VAIO VGN-FZ21

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj