Ocena użytkowników:

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z – podstawowe informacje

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Sony VAIO
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi segmentację na indywidualne role realizowane przez poszczególny element. Dzięki niemu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, kontrolę dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – tak naprawdę fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z – naprawa

Naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, oznacza to, iż w razie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół przypadłość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za moment) jest krokiem skrajnym kiedy wszelkie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można wyprzeć się, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają usterki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia tudzież kwota jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania jest szczególnie cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna A-1734-327-A MBX-183 Sony Vaio VGN-Z

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj