Ocena użytkowników:

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511 – niezbędne informacje

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511

 • Przeznaczona do laptopów: SAMSUNG
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi segmentację na indywidualne role spełniane przez poszczególny element. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, kontrolę dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511 – naprawa

Naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzalnej (na ogół usterka fabryczna) usterki – stworzono już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie sposób wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się awarie, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania tudzież wysokość kosztów jej przywrócenia do działania sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem tego rodzaju rozwiązania problemu jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna SCALA2 EXT BA41-01423A Samsung S3511

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj