Ocena użytkowników:

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL – podstawowe informacje

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL

 • Stosowana w laptopach: SAMSUNG
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Przy jego pomocy dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często występującej (na ogół usterka fabryczna) usterki – opisano już dużo efektywnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne materiały są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelakie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie sposób wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że bywają przypadki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do działania o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest głównie cena (chociaż nie zawsze). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna SCALA2 14 15 D1 REV 1.0 BA41-01650A Samsung RV515-A01PL

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj