Ocena użytkowników:

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A – bazowe informacje

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A

 • Dla notebooków: SAMSUNG
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny element. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w razie samorzutnej, często występującej (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już dużo działających i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej pokazywane filmy są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź kwota jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Jednakże trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna BA92-09483A Samsung NP305E5A

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj