Ocena użytkowników:

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E – niezbędne informacje

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E

 • Używana w laptopach: SAMSUNG
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za osbługę portów USB, kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużą naprawialnością, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzalnej (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo działających i trwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek jest niezależny od marki płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej pokazywane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego rozwiązania jest szczególnie cena (chociaż nie zawsze). Niemniej jednak trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna BA41-01821A Samsung NP305E

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj