Ocena użytkowników:

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530 – bazowe informacje

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530

 • Dla notebooków: Lenovo
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany element. Dzięki niemu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, kontrolowanie dysków twardych i wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużą naprawialnością, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już sporo wydajnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej pokazywane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie sposób zanegować, iż zdarzają się przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź wysokość kosztów jej naprawy sporo przewyższa cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania jest szczególnie cena (jednak nie zawsze). Mimo to powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama awaria może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna NNHMB1100-A02 Lenovo IdeaPad Y530

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj