Ocena użytkowników:

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565 – bazowe informacje

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565

 • Przeznaczona do laptopów: Lenovo
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny element. Patrząc na niego z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – faktycznie fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzalnej (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – wypracowano już dużo działających i trwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Choć nie sposób zanegować, iż zdarzają się przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają przypadki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednak nie zawsze). Mimo to powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna NAWE6 LA-5754P Rev 1.0 Lenovo IdeaPad G565-Z565

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj