Ocena użytkowników:

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530 – niezbędne informacje

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530

 • Stosowana w laptopach: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi segmentację na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Dzięki niemu dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – naprawdę fizyczne położenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już dużo wydajnych i trwałych procedur naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Choć nie sposób wyprzeć się, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne gdyż bywają usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania problemu jest szczególnie cena (chociaż nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna JIWA3 LA-4212P REV 2.0 Lenovo IdeaPad G530

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj