Ocena użytkowników:

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430 – niezbędne informacje

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430

 • Przeznaczona do laptopów: Lenovo
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w razie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo wydajnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430 – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane materiały są nagrywane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym kiedy wszelkie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Chociaż nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż bywają usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź kwota jej przywrócenia do działania przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w sporej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest szczególnie cena (jednak nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna JITR1R2 LA-4142P REV 2A Lenovo IdeaPad Y430

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj