Ocena użytkowników:

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E – niezbędne informacje

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Lenovo
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany element. Przy jego użyciu dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę portów USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E – naprawa

Naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego gdzie dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej jednak nie sposób wyprzeć się, iż występują naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bo bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nienaprawialna tudzież całkowity koszt jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania problemu jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna DAFL8AMB8D0 REV D Lenovo ThinkPad X121E

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj