Ocena użytkowników:

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E – podstawowe informacje

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E

 • Stosowana w notebookach: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne filmy są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do uratowania tudzież wartość jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Jednakże trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna DAFL3BMB8E0 REV E Lenovo ThinkPad X100E

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj