Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730 – podstawowe informacje

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730

 • Stosowana w laptopach: Lenovo
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Przy jego pomocy dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730 – naprawa

Naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (na ogół usterka fabryczna) usterki – stworzono już sporo wydajnych i trwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego gdzie wleje się ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie sposób zanegować, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się awarie, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź wartość jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie zawsze). Mimo to powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 48.4Z801.011 Lenovo IdeaPad Y730

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj