Ocena użytkowników:

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61 – bazowe informacje

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61

 • Przeznaczona do laptopów: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Patrząc na niego będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzalnej (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie sposoby usunięcia problemu zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się przypadki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania tudzież całkowity koszt jej naprawy o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Aczkolwiek powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna 44C3933 Lenovo ThinkPad R61

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj