Ocena użytkowników:

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500 – podstawowe informacje

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500

 • Przeznaczona do laptopów: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role realizowane przez dany element. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – faktycznie fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500 – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty.

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w wypadku samorzutnej, często występującej (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo wydajnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym kiedy wszelakie sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź koszt jej naprawy o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem tego rodzaju rozwiązania jest w szczególności cena (jednakże nie w każdym przypadku). Mimo to powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama wada może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna 42W8184 Lenovo ThinkPad SL400 SL500

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj