Ocena użytkowników:

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500 – bazowe informacje

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500

 • Dla notebooków: Lenovo
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na indywidualne role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500 – naprawa

Naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (z reguły usterka fabryczna) usterki – opisano już sporo działających i trwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od toku tego rodzaju incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej pokazywane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna bądź całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie zawsze). Mimo to trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna 42W8133 Lenovo ThinkPad W500

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj