Ocena użytkowników:

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P – niezbędne informacje

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P

 • Stosowana w laptopach: Lenovo
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Dzięki niemu z łatwością dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a także wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zazwyczaj niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo działających i trwałych procedur usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna lub wartość jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania jest szczególnie cena (chociaż nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna 42W7653 Lenovo ThinkPad T61P

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj