Ocena użytkowników:

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360 – bazowe informacje

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360

 • Przeznaczona do laptopów: Lenovo
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych a także wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360 – naprawa

Naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zazwyczaj przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo efektywnych i trwałych procedur naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne materiały są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek sposoby usunięcia problemu zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Choć nie sposób zanegować, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania bądź całkowity koszt jej przywrócenia do działania o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w sporej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Mimo to powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 11012402 DALL7AMB6E0 REV E Lenovo IdeaPad Z360

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj