Ocena użytkowników:

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500 – niezbędne informacje

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500

  • Stosowana w komputerach przenośnych: HP (Hewlett-Packard)
  • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
  • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
  • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
  • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
  • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużą naprawialnością, czyli, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (zazwyczaj usterka fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo efektywnych i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym kiedy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Jednakże nie można wyprzeć się, iż zdarzają się przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia lub kwota jej naprawy przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest w szczególności cena (jednak nie w każdym przypadku). Aczkolwiek trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna IPIBL-LA HP 5189-2525 HP TouchSmart LQ500

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

    [0]
    0.00 zł Zobacz

    Formularz zamówienia

    NazwaCena
    Anuluj