Ocena użytkowników:

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4 – niezbędne informacje

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4

 • Stosowana w komputerach przenośnych: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Patrząc na niego z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB, kontrolę dysków twardych i wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – faktycznie fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (zazwyczaj usterka fabryczna) usterki – wypracowano już sporo efektywnych i długotrwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej nie sposób zanegować, iż są przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają usterki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna tudzież koszt jej naprawy o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w licznej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego rozwiązania problemu jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Niemniej jednak powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 683030-001 HP Pavilion G4

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj