Ocena użytkowników:

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43 – bazowe informacje

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43

 • Przeznaczona do laptopów: HP (Hewlett-Packard)
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Przy jego pomocy łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – opisano już sporo działających i trwałych procedur naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej jednak nie sposób zanegować, iż zdarzają się przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź wysokość kosztów jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednak nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 657323-001 HP Compaq CQ43 G43

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj