Ocena użytkowników:

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4 – bazowe informacje

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4

 • Stosowana w notebookach: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – faktycznie fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – opisano już dużo działających i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie można zanegować, iż zdarzają się przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają awarie, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania bądź wartość jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednak nie zawsze). Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna 630714-001 HP Pavilion DM4

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj