Ocena użytkowników:

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32 – bazowe informacje

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32

 • Dla notebooków: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32 – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym kiedy wszelakie sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie sposób zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się awarie, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia lub kwota jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Aczkolwiek trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 615842-001 HP Compaq CQ32-G32

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj