Ocena użytkowników:

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S – podstawowe informacje

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S

 • Stosowana w komputerach przenośnych: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Za jego pośrednictwem łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – faktycznie fizyczne położenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się wysokim współczynnikiem sukcesywnośći napraw, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo efektywnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Choć nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem tego rodzaju rozwiązania jest szczególnie cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna 598670-001 HP Probook 4720S

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj