Ocena użytkowników:

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41 – podstawowe informacje

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41

 • Dla notebooków: HP (Hewlett-Packard)
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role spełniane przez dany element. Za jego pośrednictwem łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już sporo działających i długotrwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym kiedy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Choć nie sposób wyprzeć się, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do uratowania lub kwota jej naprawy o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna 588018-001 HP Compaq CQ40-41

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj