Ocena użytkowników:

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516 – niezbędne informacje

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516

 • Używana w laptopach: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez dany element. Patrząc na niego dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo działających i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie sposób wyprzeć się, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się usterki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź wysokość kosztów jej przywrócenia do działania przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego typu rozwiązania problemu jest szczególnie cena (aczkolwiek nie zawsze). Niemniej jednak powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna 538392-001 HP Compaq CQ515-516

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj