Ocena użytkowników:

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13 – niezbędne informacje

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13

 • Stosowana w notebookach: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, realizowanie kontroli dysków twardych i wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – naprawdę fizyczne położenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13 – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, powtarzalnej (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie wcieknie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 538317-001 HP Envy 13 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 538317-001 HP Envy 13 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym podczas gdy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bo bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna lub całkowity koszt jej naprawy przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie zawsze). Jednakże trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 538317-001 HP Envy 13. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 538317-001 HP Envy 13. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 538317-001 HP Envy 13

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj