Ocena użytkowników:

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z – podstawowe informacje

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z

 • Przeznaczona do laptopów: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już sporo działających i trwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Choć nie sposób wyprzeć się, iż zdarzają się przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się awarie, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania problemu jest w szczególności cena (chociaż nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 506147-001 HP Pavilion DV3-DV3Z

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj