Ocena użytkowników:

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60 – bazowe informacje

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60

 • Stosowana w laptopach: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany element. Dzięki niemu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB, realizowanie kontroli dysków twardych i wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – naprawdę fizyczne położenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – opisano już sporo efektywnych i trwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60 – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Jednakże nie można zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna bądź całkowity koszt jej naprawy przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (chociaż nie w każdym przypadku). Aczkolwiek powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna 498460-001 HP Compaq CQ60 G60

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj