Ocena użytkowników:

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60 – niezbędne informacje

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60

 • Dla notebooków: HP (Hewlett-Packard)
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, kontrolę dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60 – naprawa

Naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zazwyczaj niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już dużo wydajnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne filmy są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy wszelakie sposoby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie można wyprzeć się, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia lub koszt jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w sporej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania problemu jest głównie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Jednakże trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 489810-001 HP Compaq CQ60 G60

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj