Ocena użytkowników:

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520 – niezbędne informacje

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520

 • Stosowana w komputerach przenośnych: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Za jego pośrednictwem będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520 – naprawa

Naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo działających i trwałych procedur usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej przedstawiane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie sposób wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna bądź kwota jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednak nie zawsze). Aczkolwiek trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama awaria może dać o sobie znać toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna VGX00 LA-4596P Dell Vostro 1520

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj