Ocena użytkowników:

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320 – bazowe informacje

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320

 • Dla notebooków: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320 – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany element. Przy jego użyciu z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych i wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle usterka fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo efektywnych i trwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu przedstawiane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Choć nie sposób zanegować, iż występują naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo jest nienaprawialna bądź wartość jej przywrócenia do działania przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą takiego typu rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (chociaż nie w każdym przypadku). Aczkolwiek trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna LA-4232P KAL80 Dell Vostro 1320

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj