Ocena użytkowników:

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510 – podstawowe informacje

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510

 • Stosowana w laptopach: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi segmentację na indywidualne role spełniane przez poszczególny element. Przy jego pomocy z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – faktycznie fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510 – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510 – naprawa

Naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo działających i trwałych sposobów usuwania awarii.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510 – przykłady napraw

Wszelkie niżej przedstawiane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym za moment) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie można zanegować, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania lub kwota jej naprawy sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną takiego typu rozwiązania jest szczególnie cena (chociaż nie zawsze). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna JAL30 LA-4121P J475C PM965 Dell Vostro 1510

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj