Ocena użytkowników:

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820 – niezbędne informacje

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820

 • Przeznaczona do laptopów: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role spełniane przez poszczególny element. Przy jego użyciu dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB, kontrolę dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już sporo wydajnych i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Niemniej nie można zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się awarie, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna bądź koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania jest szczególnie cena (jednak nie w każdym przypadku). Jednakże trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna FF093 REV A01 Dell LATITUDE D820

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj