Ocena użytkowników:

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010 – bazowe informacje

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010

 • Stosowana w komputerach przenośnych: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Patrząc na niego dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (zwykle usterka fabryczna) usterki – zredagowano już sporo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem skrajnym kiedy wszelkie sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie sposób wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna tudzież wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Jednakże trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna DAUM8CMB8C0 REV C Dell Inspiron 14R N4010

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj