Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110 – podstawowe informacje

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110

 • Stosowana w notebookach: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w razie samorzutnej, często występującej (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek jest niezależny od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za moment) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelakie próby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Choć nie można wyprzeć się, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia tudzież koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednak nie zawsze). Jednakże trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna CN-0WVPMX Dell Inspiron N4110

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj