Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330 – bazowe informacje

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330

 • Stosowana w komputerach przenośnych: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które części odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo wydajnych i długotrwałych procedur naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie można zanegować, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo bywają przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w sporej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna CN-0P083J Dell XPS M1330

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj