Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745 – niezbędne informacje

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745

 • Stosowana w komputerach przenośnych: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny element. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które części odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – naprawdę fizyczne położenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745 – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, często powtarzającej się (przeważnie usterka fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo działających i długotrwałych procedur naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w którym miejscu dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej nie sposób wyprzeć się, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania tudzież wysokość kosztów jej przywrócenia do działania przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części przypadków naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna CN-0H668P KAT00 LA-5151P REV 1.0 Dell Studio 1745

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj