Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030 – podstawowe informacje

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030

 • Stosowana w notebookach: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role realizowane przez dany element. Dzięki niemu dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – faktycznie fizyczne położenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużą naprawialnością, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo działających i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od postępu tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030 – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie sposób wyprzeć się, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się przypadki, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest oczywiście rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania lub kwota jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa cenę nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego typu rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie w każdym przypadku). Mimo to powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna CN-0H38XD Dell Inspiron N4030

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj