Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737 – niezbędne informacje

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737

 • Przeznaczona do laptopów: DELL
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych i wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737 – naprawa

Naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (na ogół usterka fabryczna) usterki – wypracowano już sporo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane materiały są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że bywają przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź całkowity koszt jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania problemu jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Jednakże powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna CN-0F238N Dell Studio 1737

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj