Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030 – podstawowe informacje

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030

 • Dla notebooków: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Patrząc na niego łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę dysków twardych a także wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030 – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030 – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużą naprawialnością, czyli, iż w momencie samorzutnej, często występującej (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek jest niezależny od marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej jednak nie można zanegować, iż zdarzają się przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż bywają przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia bądź wartość jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania problemu jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna CN-03XMYG Dell Insiron N4030

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj