Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030 – podstawowe informacje

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030

 • Stosowana w laptopach: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role realizowane przez poszczególny element. Przy jego pomocy z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – tak naprawdę fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030 – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (na ogół niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już dużo wydajnych i długotrwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030 – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne materiały są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można zanegować, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem tego rodzaju rozwiązania jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna CN-03PDDV 48.4EM18.011 Dell Inspiron M5030

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj