Ocena użytkowników:

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110 – podstawowe informacje

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110

 • Stosowana w komputerach przenośnych: DELL
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – faktycznie fizyczne położenie danych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110 – naprawa

Naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w momencie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (z reguły przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo efektywnych i trwałych procedur naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tego typu usterek w ogóle nie zależy od marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110 – przykłady napraw

Wszelkie u dołu pokazywane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem skrajnym podczas gdy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej jednak nie można wyprzeć się, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają przypadki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania lub koszt jej naprawy sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednakże nie zawsze). Jednakże powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna CN-00FR3M Dell Inspiron N4110

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj