Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300 – podstawowe informacje

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300

 • Dla notebooków: DELL
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300 – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Patrząc na niego dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie konkretnych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300 – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300 – naprawa

Naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo efektywnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne filmy są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Choć nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nie do wskrzeszenia bądź kwota jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w licznej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednak nie w każdym przypadku). Mimo to powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna 48.4EX02.011 Dell Vostro 3300

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj