Ocena użytkowników:

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT – bazowe informacje

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT

 • Przeznaczona do laptopów: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy z łatwością dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB, realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT – naprawa

Naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już mnóstwo wydajnych i trwałych sposobów naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tego typu usterek jest niezależny od marki płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde osobne zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej pokazywane filmy są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie sposób wyprzeć się, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne gdyż zdarzają się usterki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna bądź koszt jej naprawy sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania jest głównie cena (jednak nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – tego samego rodzaju awaria może ukazać się ponownie wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna UL30JT MAIN BOARD REV 2.0 ASUS UL30JT

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj