Ocena użytkowników:

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC – bazowe informacje

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC

 • Dla notebooków: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role realizowane przez dany element. Patrząc na niego dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzalnej (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od marki płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde pojedyncze zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC – przykłady napraw

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie można zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania lub wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednak nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna U30JC MAIN BOARD REV 2.0 ASUS U30JC

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj