Ocena użytkowników:

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA – niezbędne informacje

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA

 • Stosowana w laptopach: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (przeważnie usterka fabryczna) usterki – stworzono już sporo działających i trwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA – przykłady napraw

Wszelkie niżej pokazywane materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej nie można zanegować, iż są naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna tudzież kwota jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego typu rozwiązania jest głównie cena (jednak nie zawsze). Jednakże powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna N61DA REV 2.1 ASUS 61DA

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj