Ocena użytkowników:

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S – niezbędne informacje

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Patrząc na niego będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę portów USB, kontrolowanie dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S – naprawa

Naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już sporo efektywnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za moment) jest krokiem skrajnym kiedy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna bądź kwota jej naprawy sporo przewyższa cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie zawsze). Jednakże trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna M50S REV 2.0 ASUS M50SV-M50S

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj