Ocena użytkowników:

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR – niezbędne informacje

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na indywidualne role spełniane przez dany element. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, czyli, iż w momencie samorzutnej, często występującej (z reguły przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo efektywnych i trwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek jest niezależny od marki płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego gdzie dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy jakiekolwiek próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Choć nie można zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania lub wartość jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż zaletą takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednak nie w każdym przypadku). Aczkolwiek trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna K72DR MAIN BOARD REV 3.0 ASUS K72DR-X72DR

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj