Ocena użytkowników:

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC – podstawowe informacje

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC

 • Stosowana w komputerach przenośnych: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które części odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB, realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC – naprawa

Naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (przeważnie usterka fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo działających i długotrwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, lecz o tym za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej nie można zanegować, iż zdarzają się przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają usterki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna tudzież wysokość kosztów jej naprawy przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w licznej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna K51AB MAIN BOARD REV 2.1 ASUS K51AC

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj